Ogłoszenie naboru na kursy zewnętrzne na WBIŚiA

Politechnika Rzeszowska, Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury zaprasza na bezpłatne szkolenia zewnętrzne:

1. „Kurs zewnętrzny pomiar drgań – kurs podstawowy”, 11 miejsc (nabór uzupełniający)
    • Podstawowe informacje nt drgań (drgania własne, rezonans, tłumienie)
    • Wprowadzenie teoretyczne do przetwarzania sygnałów w pomiarach drgań (analiza FFT, widmowe funkcje przejścia.)
    • Sprzęt pomiarowy (urządzenia pomiarowe, czujniki, sposoby pomiarów)
    • Praktyczny przykład pomiaru drgań strukturalnych na obiekcie inżynierskim (wzbudzenie impulsowe, wykorzystanie wzbudnika)
    • Zalety i wady poszczególnych metod pomiarowych
    • Analiza wyników

1. Analiza wyników pomiarów i badań laboratoryjnych (grupa MAPLE), 10 miejsc
    • wprowadzenie do programu zbiorów do obliczeń (uzyskanych w drodze eksperymentalnej)
    • wprowadzenie do programu nazw i wzorów równań w formie parametrycznej odpowiednich izoterm lub równań kinetycznych (zaczerpnięte z literatury przedmiotu, bądź opracowań własnych)
    • zadaniu odpowiednich parametrów wyjściowych do estymacji
    • nieznane wartości np. stałych równowag wyznaczone będą przez dopasowanie punktów eksperymentalnych do modelowych równań izoterm metodą nieliniowej regresji opartej na zadanym algorytmie (np. Marquardta-Lavenberga)
    • minima lokalne, funkcja celu, wartości graniczne optymalizacji, warunki brzegowe
    • obliczenia współczynnika dyfuzji
    • procedura iteracji
    • obliczenia współczynników korelacji i determinacji

Dodatkowo szkolenie będzie obejmować podstawowe operacje arytmetyczne, algebrę liniową, rachunek różniczkowy i całkowy, układy równań różniczkowych, grafikę matematyczną. Powyższe operacje będą służyły do analizy wyników badań poprzez modelowanie równowagi i kinetyki np. procesu sorpcji. W wyniku przeprowadzonej analizy wyników pomiarów i badań laboratoryjnych interpretacja otrzymanych wyników będzie ułatwiona, otrzymane wykresy oraz symulacje pozwolą na trafne sformułowanie wypływających wniosków.

Orientacyjne terminy szkoleń:

1. Pomiar drgań:
    przełom listopada i grudnia 2014
  2. Maple:
    koniec listopada 2014

Termin składania wniosków wraz załącznikami: 14 listopada 2014 r. o godz. 15:00.

Bliższych informacji udziela:

dr hab. inż. Bartosz Miller, prof. PRz